Szpital na peryferiach (1977, 1981)

Serial opowiada o pracy oraz życiu prywatnym lekarzy ze szpitala w czeskim mieście Bor. Bohaterowie pracują na tamtejszym oddziale ortopedii. Do oddziału dołącza świeżo upieczona doktor Elżbieta Čeňková, która zostaje wprowadzona w fach przez doktora Józefa Štrosmajera – sarkastycznego, lecz optymistycznie podchodzącego do życia zastępcę ordynatora. Oprócz Štrosmajera do oddziału należą zalotny doktor Blažej oraz oczytany, lecz nieudolny doktor Cvach. Na oddział zostaje przewieziona młoda gwiazda hokeja Rezek, który znajdował się w stanie ciężkim, przez co konieczne było przeprowadzenie kilku operacji. Chłopak stawia grę ponad swoje zdrowie i z tego powodu dochodzi do konfliktu między nim a Štrosmajerem. Okazuje się, że to doktor Cvach przekazał Rezkowi informacje o nieudanych operacjach powodując problemy zarówno u Štrosmajera jak i Blažeja.

Ordynatorem ortopedii jest szanowany i bardzo doświadczony chirurg doktor Karol Sova senior, który szykuje się powoli na emeryturę. Ma on syna Karola juniora, który również jest świetnym fachowcem. Młody Sova ma jednak problemy z piciem w czasie pracy, przez co zostaje wyrzucony z praskiej kliniki. Na dodatek zmienia to jego podejście do zawodu, przez co wpada w konflikt z ojcem, zaś jego żona wnosi o rozwód. Ordynator Sova postanawia odejść z funkcji i przenosi się do ośrodka zdrowia w małej miejscowości Tynište.

Tymczasem doktor Blažej wdaje się w związek uczuciowy z piękną pielęgniarką Iną Galuškową, co stara się bez powodzenia kryć przed swoją żoną, córką miejscowego notabla. Po odejściu doktora Sovy z funkcji ordynatora ma zostać nim Štrosmajer, jednak nie dochodzi to do skutku, gdyż uderzył nieuczciwego chłopaka swojej córki. Ostatecznie funkcję ordynatora przejmuje Błażej i w zemście decyduje się wyrzucić Cvacha z pracy. Ina tymczasem bierze ślub z kierowcą pogotowia Jachýmem, którego ostatecznie zdradza, kontynuując swój romans z Blažejem i w efekcie zachodzi z nim w ciążę. Kiedy Blažej i Jachým wpadają w konflikt, kończy się to wypadkiem samochodowym w którym obaj ucierpieli. Aby uratować obydwu Čeňková jedzie do Týniště, aby poprosić o to ordynatora Sovę. Między nią, a jego synem pojawia się uczucie.