Wschód słońca (1927)

W 1929 roku film zdobył trzy Oscary: dla najlepszej niepowtarzalnej i artystycznej produkcji filmowej (jako jedyny film w historii!), dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz za najlepsze zdjęcia. Ponadto uzyskał nominację za najlepszą scenografię. Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na 63. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich dramatów wszech czasów (w 2002 roku) oraz na 82. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów (w 2007 roku). Tytuł znalazł się na liście „1001 filmów, które musisz zobaczyć zanim umrzesz”.

Opowieść o zamieszkałym na wsi młodym małżeństwie, które zostaje wystawione na poważną próbę, gdy mąż ulega urokom czarnowłosej femme fatale. Za jej namową planuje zbrodnię na żonie, by rozpocząć nowe życie w mieście u boku kochanki.

Film jest luźną adaptacją opowiadania „Die Reise nach Tilsit” (pol. „Podróż do Tylży”) zawartego w wydanym w 1917 roku zbiorze opowiadań autorstwa Hermanna Sudermanna „Litauische Geschichten” (pol. „Litewskie historie”).