Przeminęło z wiatrem (1939)

W 1940 roku film uzyskał aż trzynaście nominacji do Oscara, zwyciężając w ośmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej - Vivien Leigh. Ponadto zaangażowanym w prace nad filmem twórcom przyznano dwa Oscary specjalne za nowatorskie osiągnięcia techniczne. Amerykański Instytut Filmowy umieścił tytuł między innymi: w 2002 roku na 2. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów a w 2007 roku na 6. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów. Tytuł znalazł się na liście „1001 filmów, które musisz zobaczyć zanim umrzesz”.

„Przeminęło z wiatrem” to opowieść o losach młodej, pięknej i rozpieszczonej Scarlett O'Hary, która na złość odtrącającemu jej uczucie przyjacielowi z dzieciństwa wychodzi za mąż za brata narzeczonej niedoszłego partnera. Gdy mężczyzna ginie podczas walk w trwającej wojnie secesyjnej, pełną uroku wdową zaczyna interesować się przystojny utracjusz Rhett Butler…

Była to pierwsza kolorowa produkcja, której przyznano Oscara za najlepszy film. Aktorka Hattie McDaniel została pierwszą czarnoskórą osobą, która zdobyła nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Obraz dopełnia muzyka skomponowana przez Maxa Steinera, która w 2005 roku została wybrana 2. najlepszą ścieżką muzyczną wszech czasów przez Amerykański Insytytut Filmowy.

 

Posłuchaj podcastu FlixTalk, w którym rozmawiamy o tym filmie: Podcast FlixTalk

Przeczytaj recenzję filmu