Noc żywych trupów (1968)

Film zalicza się do grona najlepiej zarabiających niezależnych produkcji w historii kina. Wypracował już ponad 263-krotny zysk! W 2001 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił obraz na 93. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów.

Akcja filmu dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Barbara wraz z bratem Johnnym udają się na grób matki, gdzie zostają zaatakowani przez dziwnie zachowującą się postać. Podczas gdy Johnny umiera, jego siostrze udaje się uciec i uzyskać schronienie w pobliskim domu. Niedługo później do Barbary dołącza kilka osób. By przetrwać noc muszą wspólnymi siłami odeprzeć ataki wygłodniałych umarłych, którzy na skutek promieniowania powrócili do życia. Okazuje się, że to nie żywe trupy są największym zagrożeniem…

Dzieło uważa się za unikatowe z kilku powodów. „Noc żywych trupów” jest filmem, w którym została zdefiniowana postać zombie, w formie, którą znamy po obecne czasy. To również jeden z pierwszych obrazów, w którym graficznie przedstawiono brutalne sceny morderstw. Ponadto jest to jeden z pierwszych tytułów, w którym czarnoskóry aktor zostaje obsadzony w roli protagonisty.

 

Posłuchaj podcastu FlixTalk, w którym rozmawiamy o tym filmie: Podcast FlixTalk