Narodziny narodu (1915)

Tytuł uważany jest za jedną z najbardziej przełomowych i jednocześnie problematycznych pozycji w historii kinematografii. W 1998 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił obraz na 44. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów.

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwającej wojny secesyjnej i przedstawia historię dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, opowiadających się jednak po przeciwnych stronach toczącego kraj konfliktu. Film ukazuje wpływ sytuacji społeczno-politycznej na ich losy.

D.W. Griffith zastosował w „Narodzinach narodu” wiele innowacji dotyczących zarówno formy jak i treści - zerwał choćby z zasadą trzech jedności, czy wprowadził wielowątkową i wielokontekstową narrację. Ponadto w filmie zdynamizowano pracę kamery - jedna scena była ujmowana za pomocą kilku kamer i kilku planów. Jednak mimo dojrzałej i innowacyjnej formy, obrazowi zarzuca się rasistowskie przesłanie, portretowanie blackface i nieakceptowalny przekaz. Dyskutowany jest również jego wpływ na odrodzenie się Ku Klux Klanu. Był to pierwszy film, który pokazano w Białym Domu…