Konformista (1970)

W 1970 roku „Konformista” wziął udział w konkursie głównym podczas Berlinale a Bernardo Bertolucci został wyróżniony nagrodą specjalną. Dwa lata później film uzyskał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. W 2019 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych umieściło tytuł i autora zdjęć - legendarnego Vittorio Storaro, na 7. miejscu listy 100 filmów będących kamieniami milowymi w kinematografii pod względem sztuki operatorskiej. Pozycja została również zamieszczona na liście „1001 filmów, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz”.

Przenosimy się do faszystowskich Włoch lat trzydziestych XX wieku. Film opowiada o pracowniku tajnych służb, pragnącym dostosować się do obowiązujących wówczas norm. Nie odnalazłszy szczęścia w małżeństwie, otrzymuje do wykonania misję polegającą na pomocy przy zabójstwie niewygodnego dla władzy profesora.

W filmie będącym adaptacją powieści Alberto Moravii, Bertolucci poddaje analizie zarówno psychikę bohatera jak i przyczyny, dla których drobnomieszczaństwo tak chętnie uległo faszystowskim iluzjom.

 

Posłuchaj podcastu FlixTalk, w którym rozmawiamy o tym filmie: Podcast FlixTalk